UWAGA !
Uprzejmie informujemy, że uchwałą z dnia 29.12.2022 roku, Stowarzyszenie Pomoc 2002 zostaje rozwiązane.
Roszczenia wobec likwidującego się Stowarzyszenia można zgłaszać do dnia 15 lutego 2023 roku pod numerem telefonu 600012833.

Czytelnia

Jak rozpoznawać?

 

Wszyscy, którzy chcą aktywnie walczyć z narkotykami – powinni przeczytać ten dział !
Widzisz naćpaną osobę na ulicy – ALARMUJ !
Nie dopuszczaj by społeczeństwo cofało się w rozwoju, coraz lepiej dostępne narkotyki trafiają
do coraz młodszego grona osób. Życie w otoczeniu narkomanów – być może taka będzie przyszłość, być może już twoje życie tak wygląda…. !

Dzieci, ludzie dorośli sięgają po różnego rodzaju narkotyki z czystej ciekawości i pod wpływem mody. Zdarza się także, że w ten sposób dzieci, dorośli starają się ukryć swoje kompleksy a także problemy. Dzieci czasami właśnie tak chcą zwrócić na siebie uwagę zabieganych rodziców, którzy nie mają czasu aby się nimi zajmować, jednak nie jest to podążanie w najlepszym kierunku. Jeśli sposób zachowania czy „dziwne’ przedmioty znajdowane w domu wzbudzą podejrzenia nie należy wpadać w panikę. Trzeba bardzo szybko skontaktować się z terapeutą/lekarzem, który poradzi jak postępować.

Od czego zaczyna się uzależnienie od narkotyków :
Eksperymentowanie z narkotykami różnego rodzaju jest najczęściej spowodowane presją ludzi, którzy nas otaczają, często jednak bodźcem ‚startowym’ jest nuda, samotność lub rozpacz, a także depresja.

Na co zwracać uwagę:
Dziwne przedmioty lufki – kiedyś były używane do palenia papierosów, dziś do palenia marihuany lub haszyszu, fajki wodne, bibułki; folie aluminiowe, złotka – służą one ludziom bioracym narkotyki do wypalania heroiny; torebki foliowe, puzderka – służą do przechowywania różnych rodzajów narkotyków; tabletki,pigułki ,pastylki, proszki; nasiona, dotąd nieznane kwiaty na parapecie lub w ukrytym, oświetlonym miejscu to mogą być konopie indyjskie, z których robi się marihuanę; igły i strzykawki itp. 

Leczenie

 to proces terapeutyczny który ma na celu reedukację oraz resocjalizację jednostki uzależnionej.
Ma na celu zaprzestania lub zmniejszenia częstotliwości przyjmowania substancji psychoaktywnych, redukcji szkód, powrotu do prawidłowego funkcjonowania tych jednostek w społeczeństwie, które wykazywały na tym polu dysfunkcję. Leczenie uzależnień stosowane jest zazwyczaj u osób które mają problem ze szkodliwym, oraz nałogowym nadużywaniem narkotyków.

Leczenie narkomanii – przebiega w trzech etapach:
1) detoksykacja ? polega na uwolnieniu chorego od dolegliwości będących następstwem zażywania narkotyków
2) terapia ? stanowiąca podstawową formę leczenia i prowadzona na oddziałach i w ośrodkach stacjonarnych oraz
3) readaptacja społeczna, prowadzona w warunkach otwartych, ma ona pomóc w powrocie do normalnych warunków życia. Leczenie narkomanii prowadzi się w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych.

Wyleczenie przez samoleczenie należy do wyjątkowo rzadkich. Najbardziej skuteczne jest leczenie w warunkach szpitalnych, gdyż zapewnia ono dwa bardzo ważne składniki procesu leczenia ? absolutnie odizolowanie narkomana od grupy narkomańskiej oraz stałą kontrolę zdrowia psychofizycznego podczas całego procesu leczenia. Leczenie szpitalne stosuje się najczęściej w pierwszej fazie uzależnienia pacjenta od uzależnienia fizycznego, natomiast leczenie ambulatoryjne jest kontynuacją szpitalnego po odzwyczajeniu fizycznym lub w rodzajach narkomanii nie stwarzających uzależnienia fizycznego. Wyróżniamy trzy rodzaje uzależnienia:

1. Fizyczne – zwiększa się tolerancja na narkotyk – trzeba brać większą ilość, aby osiągnąć ten sam efekt. A brak narkotyku wywołuje syndrom abstynencki (bardzo złe samopoczucie fizyczne i psychiczne – drżenie całego ciała, objawy grypy)
2. Psychologiczne – brak konieczności zaspokajania potrzeb psychicznych.
3. Społeczne – istotna jest tu przynależność do grupy akceptującej w braniu.

Najszybciej następuje uzależnienie fizyczne – w przypadku heroiny wystarcza czasami 2 – 3 miesiące próbowania! Leczenie narkomanii ma również na celu wzmocnienie motywacji do trzeźwienia i przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie.

Leczenie narkomanii pozwala osobie uzależnionej na uporządkowanie i wypracowanie konstruktywnego radzenia sobie we wszystkich istotnych sferach życia takich jak: życie uczuciowe, duchowe, relacje z ludźmi, zdrowie. Takie postępowanie zatrzymuje rozwój choroby i sprawia, że jakość życia osoby uzależnionej od narkotyków znacznie się poprawia. Powstanie nowych narkotyków wymusza na specjalistach ciągłe podążanie za tymi zmianami. Narkomania nie jest zjawiskiem jednorodnym choćby ze względu na ogromną różnorodność dostępnych narkotyków i szerokie spektrum ich działania zarówno na organizm jak i psychikę.