UWAGA !
Uprzejmie informujemy, że uchwałą z dnia 29.12.2022 roku, Stowarzyszenie Pomoc 2002 zostaje rozwiązane.
Roszczenia wobec likwidującego się Stowarzyszenia można zgłaszać do dnia 15 lutego 2023 roku pod numerem telefonu 600012833.

Czytelnia

Książki

Autor: Giovanni Cucci, Hans Zollner

Tytuł: Kościół a pedofilia.

 

 

Tylko wtedy, gdy uważnie przeanalizujemy liczne elementy, które znalazły się u źródeł obecnego kryzysu, będziemy mogli postawić jasną diagnozę odnośnie do jego przyczyn i znaleźć skuteczne lekarstwa. Wśród czynników, które się na to złożyły, możemy wymienić: niewłaściwe procedury stosowane przy określaniu, czy kandydaci do kapłaństwa i do życia zakonnego spełniają konieczne do tego warunki; niewystarczającą formację ludzką, moralną, intelektualną i duchową w seminariach i nowicjatach; tendencję w społeczeństwie do przychylniejszego traktowania duchowieństwa oraz źle pojmowaną troskę o dobre imię Kościoła i o to, by unikać skandali.

Benedykt XVI

Kościół z uwagą przygląda się temu, co nastąpiło, aby uznać swą moralną, prawną i duszpasterską odpowiedzialność za popełnione, ciężkie przewinienia, zaniedbania i niedopatrzenia. W tym celu podejmuje refleksję nad problemem jako takim, jego przyczynami, cechami psychologicznymi, możliwymi działaniami prewencyjnymi, oraz sposobami reagowania w przyszłości. Książka Kościół a pedofilia przedstawia zagadnienie pedofilii z punktu widzenia psychologii i opisuje możliwą psychodynamikę osoby odpowiedzialnej za wykorzystywanie nieletnich. Prezentowane teksty wyraźnie dowodzą, że problematyka ta nie jest absolutnie jednoznaczna.

————————————————————————————————————————————-

Autor:Beisert Maria

Tytuł: Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia.

 

 

Nowy model pedofilii oparty na wynikach badań przeprowadzonych wśród wszystkich osadzonych w polskich więzieniach pedofilów!

Czy skłonność do pedofilii jest wrodzona czy nabyta?

Jakie mechanizmy psychologiczne rządzą postępowaniem pedofilów?

Czy ofiara nieuchronnie staje się sprawcą?

Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć prof. Maria Beisert, niekwestionowany autorytet w dziedzinie seksuologii. Na podstawie wyników gruntownych badań, przeprowadzonych wśród osadzonych w polskich więzieniach pedofilów, proponuje nowy, autorski model genezy tego zaburzenia i przedstawia mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za krzywdzenie najmłodszych. Prezentuje najważniejsze współczesne koncepcje psychologiczne, konfrontuje je z wynikami badań, a także omawia różne możliwe przyczyny powstawania pedofilii.

Pedofilia jest zjawiskiem należącym do obszaru patologii ? oto główna myśl, na której opiera się książka. Jest zjawiskiem ocenianym negatywnie, ponieważ szkodzi zdrowiu i narusza dobrostan wszystkich uczestników kontaktu seksualnego. Aby ich ochronić potrzebna jest rzetelna wiedza. Stąd ? przeprowadzając szeroko zakrojone badania w zakładach karnych ? autorka poszukiwała odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie dorośli, w tym wypadku mężczyźni, zamiast poszukiwać dojrzałego partnera seksualnego wykorzystują seksualnie dzieci. Co o tym decyduje? Czy biologia, czy środowisko?

Odpowiedzi okazały się zaskakujące. Nie udało się wyłonić jednego prostego mechanizmu odpowiedzialnego za powstanie pedofilii. Jest ich kilka, a znajomość każdego z nich okazała się niezbędna w procesie rozpoznawania zjawiska. Czytelnik może przekonać się na ile różnice temperamentalne wyjaśniają działania sprawców, ile znaczą wpływy rodziców.

————————————————————————————————————————————-

Tytuł: Pedofilia

Autorka: Magdalena Podgajna-Kusmierek

 

 

Usłyszałam kiedyś wypowiedź matki: „Ci ludzie dostali po kilka lat za udział i pomoc w molestowaniu mojej córki. Jej wyrok to dożywocie. Będzie musiała z tym żyć do końca swych dni”. Czy jesteśmy w stanie uchronić nasze dzieci przed najsurowszą karą – przed życiem z poczuciem olbrzymiej, zewsząd ogarniającej bezradności i w ciągłym przekonaniu o własnej winie Książka ta adresowana jest do szerokiego grona osób. Począwszy od rodziców, indywidualnie zainteresowanych problemem, poprzez studentów wielu kierunków aż do osób odpowiedzialnych za walkę z różnego rodzaju patologiami. Przybliża ona w sposób dość szczegółowy aspekty brutalnych doświadczeń z dzieciństwa oraz ukazuje słabe strony systemu, teoretycznie odpowiedzialnego za eliminację tego zjawiska. Pamiętajmy!Nie mamy prawa udawać, że przemocy seksualnej nie ma. Musimy wiedzieć o niej jak najwięcej – to jedyna droga, umożliwiająca podjęcie skutecznej walki.

 

————————————————————————————————————————————-

 

Autor: Anna C. Salter 

Tytuł: Drapieżcy. Pedofile, gwałciciele i inni przestępcy seksualni, Kim są, jak działają i jak możemy chronić siebie i nasze dzieci